South Australian Media Awards

Best Rural/Regional Journalist All Media
Lauren Waldhuter, ABC, Distance education challenges

Best Coverage of Social Equity Affairs All Media
Max Opray, Schwartz Media, Asylum seekers on the run

Best Sport Photograph or Photographic Series
Ryan Schembri, Australian Baseball League / SMP Images, Body of Work (baseball)

Best Coverage of Sport All Media
Michael McGuire, The Advertiser, A sporting chance

Best TV Current Affairs or Feature
Alex Mann, ABC TV, 7:30, Out of sight, out of mind

Best News or Lifestyle Feature Print/Online/Wire
Max Opray, Schwartz Media, Asylum seekers on the run

Commentary, Analysis, Opinion & Critique
Michael McGuire, The Advertiser, A Political Year

Best Feature Photograph or Photographic Series
Matt Turner, News Corp Australia, The Advertiser, Salt of the Earth

Best Coverage of Youth Affairs
Natalie Whiting, Australian Broadcasting Corporation, Education for Indigenous youth

Best Community Journalist
John Stokes, Messenger Community Newspapers, Brighton Caravan Park and Luxury Mansion on Ice

Best News Photograph or Photographic Series
Tom Huntley, News Corp, News Photos

Best Artwork or Cartoon
Raymond Hirst, The Advertiser, Body of Work

Best TV News or Current Affairs Camera
Lennon Cooper, Fox Sports, Body of Work

Best Radio News & Current Affairs or Feature
Natalie Whiting, Australian Broadcasting Corporation, Coverage of indigenous affairs

Best TV News Report
Mark Mooney, Seven Network, RAH Drugs

Best Freelance Contribution
Max Opray, Schwartz Media, Asylum seekers on the run

Best News Report PRINT/ON-LINE/WIRE
Daniel Wills, News Limited, Drip feed

Julie Duncan Memorial Award for Student Journalism-SILVER
Stephanie Hurrell, University of South Australia

Max Fatchen Award for Best Young Journalist- SILVER
Stacey Lee, Sky News, Body of Work

Best Radio Broadcaster- SILVER
Ian Henschke, Australian Broadcasting Corporation, Gillman

Best Print /Online/Wire Journalist- SILVER
Matt Turner, News Corp Australia, The Advertiser, Body of Work

Best Photographer- SILVER
Matt Turner, News Corp Australia, The Advertiser, Body of Work

Best Television Broadcaster (Presenter, Reporter or Camera Person)- SILVER
Ben Avery, Channel 9 Adelaide, Body of Work

Hall of Fame – For Outstanding Contribution to Journalism
Rob Kelvin

Journalist of the Year
Daniel Wills, News Limited

Year: